Medicină

Rinzai

Compoziția Rinza

Compoziția medicamentului Rinza include (pe comprimat): paracetamol - 500 mg clorhidrat de fenilefrină - 10 mg cafeină - 30 mg maleat de clorfenamină - 2 mg.

Substanțe suplimentare: stearat de magneziu, parahidroxibenzoat de sodiu, amidon de porumb amidon carboximetilic de sodiu, dioxid de siliciu coloidal, povidonă (K-30),talc, vopsea crimson.

Formular de eliberare

Disponibil în tablete de formă plană rotundă fără coajă, cu o crestătură pe o parte și o margine teșită, de culoare roz, cu un strop de alb sau visiniu. 10 astfel de comprimate într-un blister, într-un ambalaj de carton un blister.

Acțiune farmacologică

  • psihostimulante;
  • anti-congestiv (reducerea edemelor);
  • antihistaminic;
  • analgezic;
  • antipiretice.

Farmacodinamică și farmacocinetică

farmacodinamie

Rinza este un medicament combinat, lista efectelor sale este suma efectelor componentelor medicamentului.

paracetamol are analgezic și efect antipiretic. Ameliorează durerile la nivelul capului, spatelui, articulațiilor, gâtului, dureri cauzate de răceli și, de asemenea, reduce febra.

Paracetamolul inhibă enzimele ciclooxigenaza-1 și 2ciclooxigenazeireduce sinteza prostaglandineși afectează centrul de termoreglare a sistemului nervos. În țesuturile inflamate este blocată de enzime speciale, prin urmare, de inactivare ciclooxigenaza-1 și -2 nesemnificativ în ele, acest lucru explică nesemnificativul efect antiinflamator. Cu toate acestea, paracetamolul oprește eficient producția de prostaglandine în celulele sistemului nervos, ca urmare, reduce doar febra și nu afectează temperatura normală a corpului. Paracetamolul nu afectează mucoasa gastrică spre deosebire de altele antiinflamatoare nesteroidiene. Utilizarea paracetamolului în doze terapeutice nu afectează metabolismul apă-mineral și alte tipuri de metabolism.

fenilefrină se referă la agoniști alfa-adrenergici. Reduce lumenul vascular, rezultând umflarea și hiperemia mucoaselor nazofaringelui, nasului și sinusurilor.

chlorphenamine este un blocant al receptorilor histaminici și are efect anti-alergicși, de asemenea, reduce edemul și hiperemia membranelor mucoase ale nazofaringelui, nasului și sinusurilor și ajută la reducerea manifestărilor exudative.

cafeină Are un efect interesant asupra sistemului nervos, care reduce oboseala și somnolența, duce la o creștere a performanței mentale și fizice. Întărește și accelerează efectul analgezic al paracetamolului.

Farmacocinetica

Paracetamolul este absorbit rapid din secțiunile medii ale sistemului digestiv și este legat activ de proteinele plasmatice. Cea mai mare concentrație în sânge este la 1 oră după consum. Paracetamolul poate trece barieră sânge-creieriar placenta.

Indicații de utilizare

De ce ajută medicamentul Rinza? Majoritatea persoanelor care au vizitat o farmacie cel puțin o dată văd acest medicament pe un raft și pun această întrebare.

În timpul iernii și toamnei, este ușor să prinzi o răceală, însoțită de congestie nazală și febră, care ajută Rinza. Medicamentul ameliorează durerile de cap și durerile de dinți, durerea în articulații, mușchi, nevralgie, dureri cauzate de arsuri, răni. Cu toate acestea, nu tuturor pacienților le place să ia pilule, motiv pentru care preferă analogii medicamentului sub alte forme (de exemplu, pulbere).

Rinită acută(inclusiv alergic), faringită și sinuzitasunt, de asemenea, indicații pentru administrarea medicamentului.

Contraindicații

  • hipersensibilitate medicamentul și componentele acestuia;
  • hipertensiune arterială în formă severă;
  • forme grele ateroscleroza vasele de sânge ale inimii;
  • forme grele insuficiență cardiacăinclusiv tulburări de ritm;
  • forme grele rinichi și insuficiență hepatică;
  • obstrucție pyloroduodenală;
  • creșterea congenitală a conținutului bilirubinaîn sânge;
  • Sindromul Dubin-Johnson;
  • astm bronșic;
  • boli pulmonare cronice cu simptome obstructive;
  • feocromocitom;
  • hipertiroidism;
  • diabet zaharat;
  • boli de sânge;
  • reducerea conținutului globule albe sau hemoglobină în sânge;
  • creșterea presiunii intraoculare și glaucom;
  • insomnie;
  • hiperplazie prostată dificultate la urinare;
  • epilepsie și condiții convulsive;
  • dependenta de alcool;
  • varsta pana la 15 ani;
  • sarcina și alăptarea;
  • hipersensibilitate la derivați xantine (teobromină, teofilină).

Nu folosiți cu antidepresive, beta blocanteinhibitori monoamina oxidază (MAO) și într-o semilună după finalizarea aportului de inhibitori de MAO.

Efecte secundare

În marea majoritate a cazurilor, medicamentul este bine tolerat de pacienți. Efectele secundare sunt rare și acest lucru este de obicei asociat cu utilizarea pe termen lung a medicamentului în doze care depășesc cele specificate în instrucțiuni.

Sunt posibile următoarele reacții adverse:

  • încălcări de tract digestiv - arsuri la stomac, dureri la stomac, salivare crescută, apetit slab, greață, vărsături, retenție de scaune, scaune libere, activitate crescută a enzimelor hepatice, alte tulburări ale ficatului, gepatonekroz (când se utilizează doze mari de medicament);
  • tulburare metabolică - hipoglicemie;
  • tulburări cardiace - palpitații cardiace, bradicardieperturbarea ritmului, scurtarea respirației, dureri de inimă;
  • tulburări vasculare - crește tensiunea arterială;
  • tulburări neurologice - sentimente de anxietate, slăbiciune, dureri de cap, iritabilitate, insomnie, iritabilitate, stări depresive, diskinezie, tinitus, afecțiuni convulsive, comă;
  • tulburări mentale - halucinații;
  • tulburări ale sistemului genitourinar - jad, disurie, colici renaledificultate la urinare;
  • din sistemul hematopoietic - anemie (inclusiv aplastic și hemolitic), pancitopenie, neutropenie, agranulocitoză, trombocitopenie, leucopenia;
  • tulburări respiratorii - bronhospasmla pacienții alergici la aspirină și la alte antiinflamatoare nesteroidiene;
  • tulburări ale organelor vederii - ochi uscați, pupile dilatate, carențe afectate, creșterea presiunii intraoculare;
  • tulburări ale sistemului imunitar - erupții cutanate pe piele, urticarie, mâncărime, necroliză epidermică toxică, șoc anafilactic, Sindromul Stevens-Johnson, Edemul lui Quincke.

Instrucțiuni de utilizare

Instrucțiunile pentru Rinza vorbesc clar despre cum să luați comprimatele și nu diferă în frecvență și modul de administrare de instrucțiunile pentru Rinza sip powder.

Mod de utilizare - oral. Adulții și copiii cu peste 15 ani iau câte un comprimat la fiecare 6-8 ore pentru cel mult cinci zile. Medicamentul trebuie luat la o oră și jumătate după consum. Bea cu cantitatea necesară de apă. Doza maximă de medicament este de 4 tablete pe zi.

Supradoză

O supradoză de paracetamol. Paracetamolul are efect toxic asupra unui adult după ce a luat o doză de 10-15 grame. Manifestări de supradozaj:

  • paloare a pielii, lipsa poftei de mâncare, greață, diareedisconfort la stomac;
  • creșterea nivelului bilirubinascăderea valorii protrombinei;
  • efect hepatotoxic - durere în hipocondriul din dreapta, slăbiciune, transpirație, icterhepatomegaliecreșterea activității enzimelor hepatice;
  • în cazuri rare se pot dezvolta gepatonekroz cu adaosul hepaticului encefalopatie (deteriorarea funcțiilor cognitive și a indicatorilor activității nervoase superioare), sindromul de coagulare difuzat intravascular diseminatacidoză metabolică hipoglicemieperturbarea ritmului, stare convulsivă, comăumflarea creierului colaps.

Și mai rar, disfuncțiile hepatice se pot dezvolta cu viteză de trăsnet, cu atașarea simultană a insuficienței renale. Când luați doze suplimentare mari, sunt posibile următoarele: dezorientare, agitație, tulburări de somn, amețeli, tulburări ale ritmului cardiac, dezvoltarea pancreatitei. Cu utilizarea pe termen lung a unor doze mari de medicament se poate dezvolta aplastică anemie, neutropenie, agranulocitoză, pancitopenie, leucopenia, trombocitopenie.

Simptomele unei supradoze de clorhidrat de fenilefrină: amețeli, confuzie, aritmie, tremurul membrelor, nervozitate, anxietate.

Simptomele unei supradoze de maleat de clorfenmin: pupile dilatate, fotofobie, gură uscată, hipertermieatonie intestinală, bradicardie, hipotensiune arterială.

Simptome de supradozaj cafeină: dureri de cap, tremor, iritabilitate, apariția extrasistolelor.

Tratamentul supradozaj: lavaj gastric, aport carbon activatterapie simptomatică (metioninădupă 8 ore și N-acetilcisteină după 12 ore de supradozaj), monitorizarea respirației externe și a activității cardiace. Când apar convulsii, recomandă luarea diazepamul.

Interacțiune

Evitați combinarea Rinza cu alte medicamente care conțin fenilefrină, paracetamol, chlorphenaminesau cafeină.

Rinza sporește efectul beta blocante, Inhibitori MAO și sedative medicamente. Când luați Rinza cu antidepresive, antipsihotice și medicamente antiparkinsoniane, pot apărea retenții urinare, uscăciunea gurii și constipație.

Paracetamolul reduce eficacitatea medicamentelor diuretice și crește posibilitatea de a produce efecte toxice asupra ficatului în timpul tratamentului cu barbiturice, carbamazepină, difenină, rifampicină.

barbiturice reduce efectul antipiretic al paracetamolului. Rata de absorbție a tractului digestiv al paracetamolului poate crește atunci când este utilizată împreună cu metoclopramid și domperidonă. Efectele paracetamolului sunt îmbunătățite prin combinația sa cu acid ascorbic, codeina, Chlorphenamine, scopolamină, propifenazonă și cafeină. Luând paracetamol cu antiinflamatoare nesteroidienecrește riscul de complicații renale. Una dintre componentele principale ale clorhidratului de fenilfrină medicamentos prezintă proprietăți adrenomimetice atunci când este combinată cu triciclic antidepresive.

Utilizarea comprimatelor Rinza reduce capacitatea guanetidina reduce presiunea. Utilizarea concomitentă cu clorhidrat de fenilefrină cu digoxină în tablete și altele glicozide cardiace poate duce la dezvoltare aritmie și chiar atac de cord. Fenilfrina scade eficacitatea beta blocante și alte medicamente antihipertensive (de ex. rezerpina și metildopa).

Maleat de clorfenamină îmbunătățește somniferele barbiturice, neuroleptice, tranchilizante, anestezice, analgezice narcotice.

cafeină pe măsură ce o parte din Rinza se îmbunătățește biodisponibilitate alte analgezice antipireticeîmbunătățește efectele unor derivate xantine, alfa- și agoniști beta adrenergiciagenți psiostimulatori. cimetidina, izoniazidă, hormon contraceptive potențează efectul cofeinei. Cofeina reduce efectele luării analgezice opioide, sedativefonduri pentru anestezie și medicamente care inhibă sistemul nervos central. Cofeina reduce concentrația de litiu în sânge.

Condiții de vânzare

Medicamentul este distribuit fără rețetă.

Condiții de depozitare

A se păstra la o temperatură de până la 250C, în loc uscat protejat de lumina soarelui. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Data de expirare

3 ani

Instrucțiuni speciale

Nu depășiți doza indicată în instrucțiuni. Nu folosiți cu sedative, pastile de dormit și alte medicamente care conțin paracetamol sau alte substanțe prezente în Rinza.

Medicamentul este prescris exclusiv de către medic dacă pacientul are: hipertensiune arterială, adenoame de prostată, tulburări de ritm, feocromocitomretenție urinară.

Dacă medicamentul trebuie utilizat mult timp, monitorizarea stării funcționale a ficatului și a stării sângelui este obligatorie.

În perioada de utilizare a medicamentului nu trebuie să abuzezi de cafea, ceai puternic, alte băuturi tonice, deoarece pot exista probleme cu somnul, precum și aspectul de iritabilitate, palpitații cardiace, Amețeli, aritmie.

Utilizarea Rinza poate afecta rezultatul controlul dopajului.

Dacă creșterea temperaturii persistă mai mult de trei zile, trebuie să vă adresați medicului dumneavoastră.

Analogii lui Rinza

Potrivit pentru codul ATX Level 4:fenacetinăKombigrippchlorphenamineKoldflyuKalpolFervexPanadol ExtraPanadol pentru copiiPanadolsolpadeinEfferalganMilistanColdrex MaxgrippHotrex HotremColdrexAnti-gripăYunispazPentalgin PlusRapidolMaxicold

Analogii lui Rinza sunt Antigrippin, Gripeaut, Gripeks Asset, Coldrex, Paraline Extra, Antiflu, Theraflu, Fervex, Combigripp Hotsip, Rinzasip.

Rinza sau Teraflu - care este mai bine?

Cea mai frecventă întrebare este eficacitatea comparativă a acestui grup de medicamente. Conținutul de paracetamol în Rinza este mai mare decât în ​​Teraflu, iar cofeina este, de asemenea, absentă în acesta din urmă. Prin urmare, efectul terapeutic așteptat de a lua Rinza este mai mare decât cel al luării Teraflu. Cu toate acestea, merită să ne amintim că un conținut mai mare de substanțe active crește riscul de reacții adverse.

Pentru copii

Pentru copiii cu vârsta sub 15 ani, medicamentul este contraindicat.

Cu alcool

În timpul tratamentului cu acest medicament, este necesar să se renunțe la consumul de alcool.

Cu antibiotice

Ar trebui să vă abțineți de la administrarea concomitentă de Rinza și antibiotice hepato- și nefrotoxice.

Rinza în timpul sarcinii și alăptării

Sarcina și alăptarea sunt contraindicații pentru administrarea Rinza.

Recenzii despre Rinse

Numeroase recenzii ale medicilor și ale pacienților au o culoare pozitivă, practic nu există raporturi de cazuri de supradozaj sau apariția de reacții adverse.

Adesea în rândul consumatorilor există o dispută cu privire la droguri - acest lucru antibiotic sau nu? Rinza nu se aplică antibioticelor sau înlocuitorilor acestora și nu are efect antibacterian.

Pret de clatire

Prețul comprimatelor în Rusia este de aproximativ 80 de ruble, ceea ce este aproximativ același cu cel al comprimatelor cu un cost de compoziție similar. Prețul ambalajului Rinzasip (pulbere din 10 bucăți) este cu aproximativ 30% mai scump decât comprimatele.

În Ucraina, costul mediu al Rinza este de 113 hryvnias.

  • Farmacii online în Rusia
  • Farmacii online în UcrainaUcraina
  • Farmacii online din Kazahstan

LuxPharma * ofertă specială

  • Simbrinza 10mg 2mg / ml oftalmice Cap. fl. 5 ml 2480 rub

ZdravSiti

  • Rinza Tab. Nr. 4 Laborator farmaceutic unic Comandă 95 rub
  • Rinza Tab. n10Unique Pharmaceutical Lab. Comandă 160 rub

Dialog de farmacie

  • Rinza (fila nr. 10) 163 ruble la comandă

Eurofarm * 4% reducere la codul promoțional medside11

  • Rinza comprimate 4 buc laborator farmaceutic 90 rub.order
  • Rinza comprimate 10 buc. Laborator farmaceutic unic (Departamentul 190 rub
arată mai mult

Apteka24

  • Simbrinza 5 ml Drop-Teiner No. 1 picături pentru ochi Alkon-Kuvrior, Belgia Comandă 317 UAH

Farmacia Pani

  • Rinza comprimate Rinza comprimate nr. 10 India, unic 47 uah.
  • Rinza comprimate Rinza comprimate nr. 100 India, unic 230 грн.order
  • Simbrinza picurare ochi-picătură.drop-drop. Drop-Teyner 5ml №1 Ucraina, laboratoare Alcon 318 UAH comanda
arată mai mult

BIOSFEREI

  • Fila Rinza №10. Laborator farmaceutic unic (India) 495 tg.
arată mai mult

Urmărește videoclipul: Rinzai's: Nothing further to seek (Ianuarie 2020).

Posturi Populare

Categorie Medicină, Articolul Următor

Voltaren Emulgel
Medicină

Voltaren Emulgel

Compoziție Voltaren 1% gel conține 11,6 mg de dietilamină diclofenac (10 mg diclofenac sodic) ca ingredient activ per gram. În plus: carbomer, polietilenglicol cetostearil eter, cocoyl caprylocaprate, propilenglicol, alcool izopropilic, dietilamină, ulei mineral, aromă 45 (inclusiv benzil benzoat), apă purificată.
Citeşte Mai Mult
Florinef
Medicină

Florinef

Compoziție În 1 comprimat de acetat de fludrocortizon 100 mcg. Amidon de cartof, lactoză, stearat de magneziu, gelatină, ca excipienți. Formular de eliberare Tablete 0,1 mg. Acțiune farmacologică Hormonul cortexului suprarenal. Farmacodinamică și farmacocinetică Farmacodinamică Corticosteroid conținând fluor sintetic - un analog al hormonului suprarenal.
Citeşte Mai Mult
Vitrum
Medicină

Vitrum

Ingrediente Vitrum este un complex de vitamine care include acele vitamine și minerale care oferă în mod optim organismului toate substanțele necesare. Vitrum conține vitamina A (acetat de retinol), beta-caroten, vitamina E (acetat de tocoferol dl-alfa), vitamina K1 (fitonadione), vitamina D3 (colecalciferol), vitamina B1 (mono-azotat de tiamina), vitamina B2 (riboflavina), vitamina B6 (clorhidrat de piridoxină), vitamina B12 (cianocobalamina), acid folic, nicotinamidă, acid pantotenic (pantotenat de calciu), vitamina C (acid ascorbic), biotină, calciu (fosfat de calciu hidrogen), fosfor, potasiu (clorură de potasiu), magneziu ( oxid de magneziu), cloruri (clorură de potasiu) cupru (oxid de cupru), zinc (oxid de zinc), fier (jeleu) și fumarat), mangan (sulfat de mangan), molibden (molibdat de sodiu), iod (iodură de potasiu), seleniu (selenat de sodiu), staniu (clorură de stan), crom (clorură de crom), nichel (sulfat de nichel), siliciu (dioxid de siliciu) coloidal), vanadiu (metavanadat de sodiu).
Citeşte Mai Mult
Refortan
Medicină

Refortan

Compoziție În 1 litru de amidon hidroxietil 60 g sau 100 g. Clorură de sodiu și apă pentru injecție, ca excipienți. Formă de eliberare Soluție perfuzabilă de 6% și 10% în sticle de 250 și 500 ml. Acțiune farmacologică Înlocuirea plasmei. Farmacodinamică și farmacocinetică Farmacodinamică Medicament care înlocuiește plasma care este o soluție izotonică izotonică de amidon 6% sau 10%.
Citeşte Mai Mult